Tailando boksas arba Muay Thai yra Tailando nacionalinis sportas ir kultūrinis kovos menas, kuris egzistuoja jau kelis šimtus metų. Jo atsiradimo tikslas – artimos kovos, kuriose visas kūnas pasitelkiamas kaip ginklas. Šis kovos menas dar atpažįstamas ir kaip „Aštuonių galūnių menu“, nes jame naudojami aštuoni sąlyčio taškai, kurie imituoja ginklus. Rankos – kardas ir durklas, blauzdos ir dilbiai – šarvai nuo smūgių, o alkūnė – kaip sunkus plaktukas, kojos ir keliai – kirvis ir lazda. Visoje šioje sistemoje kūnas veikia kaip vienas vienetas. Muay Thay kovos neprarado populiarumo ir šiandieną, todėl kviečiame ir jus išbandyti šį kovos meną.

muay thai taisyklės

Muay Thai taisyklės

Taigi, Muay Thai bokso ringe kovoja du varžovai. Kovojama tol, kol vienas iš jų nugali savo varžovą smūgiais arba tol, kol pergalė pasiekiama skaičiuojant taškus. Kovotojai naudoja kumščius, pėdas, blauzdas, alkūnes ir kelius. Kartais naudojamas ir griebimo būdas. Visi šie įgūdžiai reikalauja itin aukšto lygio pasiruošimo ir įgūdžių.

Norint dalyvauti profesionaliose Muay Thai kovose, pagal Pasaulio Muay Thai tarybos taisykles, kovotojas turi būti vyresnis nei penkiolika metų ir sverti ne mažiau kaip šimtą svarų. Visi kovotojai būna suskirstyti į svorio kategorijas, o varžybų metu svorio skirtumas negali būti didesnis nei penki svarai. Žemiau pateikiama svorių kategorijos lentelė.

Svorio kategorijos lentelės

Kategorijos pavadinimasSvoris (svarais)
Super sunkus svoris209+
Sunkiasvoris209
Kreiserio svoris190
Super lengvas sunkiasvoris180
Lengvas sunkiasvoris175
Super vidutinio svorio168
Vidutinis svoris160
Jaunių vidutinio svorio154
Pusvidutinio svorio147
Jaunių pusvidutinio svorio140
Lengvas135
Jaunių lengvasvoris130
Plunksnos svoris126
Jaunių plunksnų svoris122
Svoris118
Jaunių svorio115
Lengvasis svoris112
Jaunimo lengvaatletis108
Mini Flyweight105

Visi šios kovos atstovai turi turėti ir specialią įrangą. Privaloma mūvėti WMC patvirtintas pirštines ir atitinkamos svorio kategorijos tinkamo svorio šortus iki pusės šlaunų. Kirkšnies ir burnos apsaugos – taip pat būtinos, o lipti į kovos ringą su ilga barzda ir ilgais plaukais – nerekomenduotina. Prieš prasidedant kiekvienai kovai, boksininkai turi dėvėti Mongkol, kuris yra šventa galvos juosta. Varžovai kovoja basi, todėl bet kokia avalynė yra griežtai draudžiama.

Kiekvienos Muay Thay kovos yra gana paprastos ir vertinamas kiekvienas raundas. Iš esmės skaičiuojama taip: tam laimėtojui po kiekvieno raundo skiriama dešimt taškų, kuris yra laikomas to raundo nugalėtoju, o pralaimėjusiam – devyni, aštuoni arba septyni taškai (viskas priklauso nuo jo pasirodymo). Nutinka ir taip, kad abu boksininkai gali būti įvertini aukščiausiais taškais, tuomet tai laikoma, kad abu varžovai pasirodė vienodai gerai.

Galimi štai tokie skaičiavimai: 10:9 raundas yra tada, kai vienas kovotojas laimi raundą; 10:8 raundas yra tada, kai vienas kovotojas aiškiai laimėjo raundą; raundas 10:7 yra tada, kai vienas kovotojas aiškiai laimėjo raundą, o kitam aiškiai nesisekė. Boksininkai, gavę įspėjimą raunde, praranda vieną tašką.

Muay Thai taisyklės skelbia, kad tokio tipo kovą galima laimėti vienu iš trijų būdų:

  1. Pirmas vadinamas nokautu: jei vienas kovotojas nokautuoja savo varžovą, jis iš karto paskelbiamas nugalėtoju.
  2. Antras – techninis nokautas: žinomas kaip TKO. Tai visiškai tas pats, kas bokse, kai teisėjas mano, kad vienas kovotojas nėra tinkamas tęsti.
  3. Trečias – taškai: rungtynių pabaigoje, jei nė vienam varžovui nepavyko sustabdyti priešininko, tai šiuo atveju viską apsprendžia teisėjai. Nugalėtoju laikomas tas kovotojas, kuris surinko daugiausiai taškų. Jei abu kovotojai turi tą pačią taškų sumą – rungtynės skelbiamos lygiosiomis.

Muay Thay kovos vyksta ringe tarp 6,1 x 6,1 m ir 7,3 x 7,3. Atkreipiame dėmesį, kad prieš kiekvienas Tailando bokso rungtynes kiekvienas boksininkas privalo pagerbti pagal Muay Thai paveldą. Tai yra ritualinis šokis, kurį lydi javiečių tom-tom būgnas, javos obojus ir maža cimbolų pora. Kovotojai paspaudžia vienas kitam ranką ir sutaria, kad varžysis laikantis taisyklių. Rungiamasi penkiuose raunduose po tris minutes tarp kurių yra dviejų minučių poilsio laikas.

muay thai pirštinės

Muay Thai pirštinės

Tokio tipo kovos menuose yra privaloma naudoti pirštines. Muay Thai pirštinės gali būti būti panašios, tačiau iš tikrųjų skiriasi. Ir tuoj paaiškinsime kuo. Iš viso yra keturi skirtingi pirštinių tipai: „Taining gloves“, „Bag gloves“, „Sparring gloves“ ir „Competition gloves“.

  • „Training gloves“ (treniruotėms skirtos pirštinės) yra pagamintos patogumui, su lipniu dirželiu, kad būtų lengviau nuimti. Jos yra universalios pirštinės, kurios yra skirtos sunkioms treniruotėms ir sunkiam, intensyviam darbui.
  • „Bag gloves“ yra mažesnės ir plonesnės, todėl jose yra geras oro pralaidumas bei sustiprina rankas. Minusas tas, kad padidina traumų tikimybę, todėl ne visi kovotojai naudoja šias pirštines.
  • „Sparring gloves“ visada yra didesnės, paprastai 16 uncijų dydžio. Pagrindinė to idėja – maksimali apsauga abiem ringo kovotojams, tuo pačiu leidžiant atlikti galingus smūgius. Šios pirštinės turi daugiau paminkštinimo ir yra minkštesnės, todėl efektyviau amortizuoja smūgius.
  • Na, o pirštinės, skirtos kumščiuotis bokso ringe varžybų metu („Competition“) yra kompaktiškesnės ir sukurtos taip, kad priešininkas patirtų daugiau žalos, o jas mūvintis kovotojas – apsaugotų rankas. Paminkštinimas yra standesnis ir dažniausiai užrišami raišteliais.

Muay Thai klubai

Norint profesionaliai praktikuoti šį kovos meną, neužtenka vien tik tuo domėtis ar užsiimti namuose. Tam geriausia lankyti profesionalius užsiėmimus, su profesionalų priežiūrą, todėl žemiau pateikti geriausi Muay Thai klubai.

„Vale Tudo“

Kovos menų klubas „Vale Tudo“ yra įsikūręs Vilniuje. Tarp sportininkų šis klubas yra išrinktas ir pripažintas geriausiu pasirinkimu mūsų sostinėje. Jis gali didžiuotis, nes jame buvo išugdyta ne viena aukšto lygio sportininkų karta, kurios pasiekė ir daug apdovanojimų rimtose kovose. Vieni jų yra Mindaugas Mizgaitis, Laurynas Urbonavičius bei Nikita Krylovas. O visa tai ateina tiek su pačių kovotojų darbu, tiek su šiame klube dirbančiais profesionalais treneriais tokiais kaip Alfredu Lifšicu, Artemij Sitenkov, Artūru Pavlovskiu. Jame gali mokytis įvairaus amžiaus kovotojai, sudaromos mišrios grupės bei galimos asmeninės treniruotės.

muay thai kovos

„Sparta Fight Gym“

„Sparta Fight Gym“ gyvuoja nuo 2019-jų metų. Šiandieną jis yra vienas didžiausių ir sėkmingiausių sporto klubų visos Lietuvos mastu. Klubas gali girtis, kad jį lankančiųjų skaičius vis didėja, o jų sportininkų pergalės skinamos įvairiuose tarptautiniuose turnyruose, nacionaliniuose čempionatuose. Klubas specializuojasi kovos menuose tokiuose kaip „Muay Thay“, „Kikboksas“, „K-1“. Šias sporto šakas klubas savo sportininkams skiepija ne kaip paprasčiausią fizinių jėgų demonstravimą, bet kaip gyvenimo būdą, ilgametes tradicijas, ištisą filosofiją, kuri yra pripildyta dvasinių vertybių.

„Muay Thai“

„Muay Thai“ klubas „Jasiūnas Team“ – puikus sporto klubas tiems, kurie nori įvairovės sporte ir bent kažkiek egzotikos gyvenime. Čia savo žiniomis dalinasi profesionalūs ir motyvuoti treneriai. Pačios treniruotės ganėtinai intensyvios. Šis klubas išsiskiria įspūdingu nugalėtojų kiekiu. Ypač daug pergalių turi jaunimo ir vaikų kategorijose. Galima treniruotis atskiroje pradedančiųjų grupėje, pažengusiųjų vyrų, vaikų, jaunimo grupėse, merginų, moterų grupėse, kurias, beje, pasitinka ir treniruoja aukšto lygio moteris-kovotoja bei instruktorė – Greta Giedraitytė.

Ilga istorija galintis pasigirti „Muay Thai“ klubas skiria itin daug dėmesio ne tik fizinei savijautai, bet ir emociniam tobulėjimui. Taip, Tailando boksas čia užima didžiausią vietą, bet taip pat orientuojasi ir į fizinį aktyvumą, ugdo sveikus įpročius, supažindina su Rytų kovos menų istorija bei filosofija. Klubas priima merginas (galimos grupės drauge su vaikinais), sudaromos vaikų grupės, paauglių grupės ir atskiros pradedančiųjų ir pažengusių grupės.

„Fighters Gym“

„Kūnas pasiekia tai, kuo tiki protas“ – „Fighters Gym“ sporto klubo moto. Jo pagrindiniai uždaviniai yra tinkamai išstudijuoti kovines sporto šakas, bet prioritetu laiko „Kikboksą“, „K-1”, „Kick Light“ bei „Muay Thai“. Ten dirbantys treneriai siekia, kad būtų kuo daugiau žmonių sportuojančių. Laiko leidimas aktyviai jiems labai svarbus, todėl jie organizuoja bendras treniruotes su kitais klubais, seminarus, pažintines treniruotes.

muay thai klubai fightersgym.ltmuay thai klubai fightersgym.lt

Nenuostabau, kad „Muay Thai“ tėvynė yra Tailandas, kuris karaliauja su daugiau nei 300 kovotojų, kurie yra suskirstyti į visas divizijas. Šie ypač dominuoja žemesnėse svorio kategorijose, kur beveik visi kiekvieno diviziono TOP 20 kovotojai yra būtent iš Tailando. Nenuostabu, kad ir geriausiu pripažintu sporto klubu visame pasaulyje randai tame pačiame Tailande. Tai sporto klubas „Punch it Gym“. Jo savininkas Markusas Musteris – puikus kovos menininkas. Šis sporto klubas nuo kitų skiriasi savo palaikoma švara, pratimų įvairove bei gera įranga. Jų ateities vizija – skatinti jaunus „Muay Thai“ talentus Tailande. Būtent dėl šios priežasties planuojama naujų patalpų bei treniruočių salių plėtra. Pagrindinis dėmesys skiriamas mokymui ir kovos sėkmei. Jei patikrintumėte šio sporto klubo treniruočių tvarkaraštį – nustebsite, kiek daug ir įvairių užsiėmimų jie rengia. Ir šios treniruotės vyksta ne tik nuo pirmadienio iki penktadienio bet ir savaitgalio dienomis.

Muay Thai yra pažįstamas ir pripažįstamas visame pasaulyje. Tai yra toks kūno lavinimas, kuriame visapusiškai ugdysite protą ir kūną vienu metu, o tai – didžiulė nauda sveikatai. Praktikuodami Muay Thai jus gebėsite prireikus save apsiginti, numalšinsite ir išmoksite kontroliuoti stresą, palaikysite gerą fizinį kūno sudėjimą, įgysite pasitikėjimo bei sužinosite daugiau apie skirtingas kultūras.