Paprastai tariant, boksas yra sportas. Jis gali būti tiek mėgėjiškas, tiek profesionalus, apimantis puolimą ir gynybą kumščiais. Boksas kaip toksai pirmą kartą pasirodė kaip formalus Olimpinis renginys 23-ioje Olimpiadoje, t. y. 688 m. pr. Kr.), tačiau ankstyviausi šios sporto šakos vaizdiniai atsekami šumerų reljefo raižiniuose iš III tūkstantmečio prieš Kristų. Itin vėlyvus amžius atmenantis boksas ir šiandieną turi savo auditoriją.

boksininkas

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra boksas?

Boksas yra kovinio sporto rūšis, kai 2 kovotojai meta vienas kitam kumščių iššūkį. Boksas gali būti mėgėjiškas ir profesionalus.

Kaip skirstomi bokso judesiai?

Bokso judesiai skirstomi į tris kategorijas: „Stances“ – bokso judesiai kojomis, „Punches“ – bokso judesiai rankomis bei „Defense“ – gynybiniai bokso judesiai.

Kokie yra patys populiariausi bokso stiliai?

Pagrindiniai pripažinti bokso stiliai yra 3. „In-Fighter“ – kovotojas laikosi šalia priešininko, daromas spaudimas nuolatiniu atakų srautu, „Out-Fighter“ – kovotojas laikosi atstumo, „Slugger“ – kovotojų judesiai būna gana lėti ir nuspėjami.

Kur rengiamos bokso treniruotės Lietuvoje?

Lažybos ir boksas šiandieną yra tiek pat populiarus, kiek ir kiti statymai sporte. Populariausios bendrovės: „TopSport“, „BetSafe“, „CBet“.

Boksas – kas tai?

Boksas – kovinio sporto rūšis, panašiai kaip karatė, kai du kovotojai meta vienas kitam kumščių iššūkį. Tradiciškai dar galite išgirsti, jog boksas vadinamas ir „pugilizmu“, kuris pažodžiui reiškią „kovą kumščiais“. Ankstyvaisiais laikais bokso tikslas buvo nukauti taip priešininką, kad šis netektų sąmonės, o šiandieną egzistuoja dvi bokso formos: mėgėjiška ir profesionali. Pati kova vyksta ringe ir susideda iš laiko nustatytų raundų. Nugalėtojai nusprendžiami pagal taškus arba nokautuojant varžovą. Boksas nėra įmanomas be teisėjų, tad šie vykdo kovą ringo viduje, tie teisėjai, kurie stebi kovas už ringo ribų – nusprendžia, kas laimi rungtynes.

Mėgėjų boksas pasižymi tuo, kad jame taškų skaičiavimas grindžiamas taškais, o ne padaryta fizine žala savo oponentui. Kiekvienos kovos metu būtina dėvėti galvos apdangalą, kuris apsaugo nuo rimtų sužalojimų. Čia rungtynės yra trumpesnės, susidedančios iš trijų raundų, kurių kiekvienas trunka tris minutes, su vienos minutės pertrauka tarp turų.

Tuo tarpu profesionalus boksas paprastai susideda iš 10–12 raundų. Kovotojams neleidžiama dėvėti jokių galvas apsaugančių apdangalų. Neretai boksininkai pradeda savo karjerą kaip kovotojai mėgėjai, o po to keliauja ir į profesionalų ringą.

Bokso judesiai

Bokso judesiai

Bokso judesiai skirstomi į tris kategorijas: „Stances“, „Punches“ bei „Defense“. Apžvelkime kiekvieną iš jų.

„Stances“

„Stances“ – variacijų galimybių yra daug, tačiau dažniausiai dešiniarankių kovotojų pasirenkama pozicija vadinama „Orthodox“. Tai reiškia, kad kai vedanti koja yra kairė ir smūgiavimas atliekamas kairiuoju kumščiu. Boksininkai, kurie yra kairiarankiai renkasi „Southpaw“ stovėjimo poziciją. Čia vyrauja dešinė koja ir dešinysis kumštis. Kūnas gali būti šiek tiek pasuktas į šoną tam, kad susikurtų gynybinę poziciją arba gali būti vadinamas „kvadratas prieš varžovą“, o tai jau yra agresyvi pozicija. Šios pozos gali būti pasirenkamos stovint vertikaliai arba pusiau susikūprinus.

„Punches“

„Punches“ skirstomi į keturis pagrindinius smūgius (smaigalys, kryžius, kabliukas ir viršutinis smūgis). Smaigalys yra greitas ir tiesus smūgis, atliekamas ta ranka, kuria pagrinde ir kovojama. Kryžius – tiesus smūgis, atliekamas galine ranka. Kablys apibūdinamas kaip pusapvalis smūgis, metamas švinine ranka, nukreipta į galvos pusę. Ir galiausiai viršutinis smūgis yra tada, kuomet smūgis keliauja vertikaliai, mestas aukštyn, o galinė ranka nukreipta į liemenį arba smakrą.

„Defense“

„Defense“ apima pagrindinius gynybos judesius, kuriuose daug darbo atlieka pėdos, tuomet blokavimas, smūgiavimas, kūno sukimas, prisidengimas.

Bokso stiliai

Žinoma, kiekvienas boksininkas susikuria savo kaip kovotojo asmeninį stilių, bet pagrindiniai pripažinti stiliai yra trys.

„In-Fighter“

„In-Fighter“ stiliaus kovotojai nori likti arti savo oponento ir daryti spaudimą nuolatiniu atakų srautu. Šie kovotojai paprastai greitai juda kojomis ir atlieka smūgius „kabliukus“. Tokį stilių dažniausiai pasirenka žemesnio ūgio kovotojai, kuriems sunkiau pasiekti priešininką. Vieni tokių garsių kovotojų yra Joe Frazier, Mike‘as Tysnas ir Genadijus Golovkinas.

„Out-Fighter“

„Out-Fighter“ – taip pat greitai juda kojomis, tačiau jie mėgsta išlaikyti tam tikrą atstumą nuo priešininko. Jie pasikliauja didesnio nuotolio smūgiais, tokiais kaip kryžiai. Kai kurie žinomi tokio tipo kovotojai yra Muhammadas Ali, Sugar Ray Leonardas bei Floydas Mayweatheris jaunesnysis.

„Slugger“

„Slugger“ paprastai būna lėti ir gana nuspėjami. Tiesa, dažnai sugeba išmušti varžovą vienu smūgiu. George‘as Foremanas ir Vitalikus Klitschko – žymūs „Slugger“ tipo kovotojai.

Bokso stiliai

Bokso treniruotės Lietuvoje

Nusprendus išbandyti savo jėgas bokse, tai galėsite padaryti viename iš bokso klubų Lietuvoje, kuriose yra rengiamos bokso treniruotės.

„City Boxing“

„City Boxing“ jus pasitiks su tikslu įrodyti, jog boksas tinka visiems. Čia dirbantys profesionalai treneriai skatina šiuolaikišką ir atsakingą požiūrį į patį boksą. Jie taip pat atsižvelgia ir į kiekvieno lankytojo tikslus bei poreikius, o geriausia yra tai, kad padeda jų ir pasiekti. Šiame klube gali treniruotis ir merginos, ir vyrai, ir vaikai.

„Vilnius Boxing“

Dar vienas klubas, kuris jūsų laukia yra „Vilnius Boxing“. Kaip pats klubas teigia „čia auga čempionai“. Tai nėra tipiškas komercinis klubas, skirtas boksui. Nerasite ir prabangos ar motyvacinių plakatų, bet tikrai gausite pirštines į rankas, o tuomet jau tik pirmyn.

„Impuls“

Dar galite ir išbandyti sporto klubą „Impuls“. Treneriai Valdemar Kunda ir Kristupas Ivanauskas užtikrins, kad bokso treniruotėse sustiprinsite raumenis, lavinsite ištvermę, geresnę koordinaciją ir pusiausvyrą, tobulinsite pačią bokso techniką.

„Viksoras“

Nuo 1996-tų metų gyvuojantis bokso klubas „Viksoras“ kviečia prisijungti visus norinčius išbandyti savo jėgas bokse tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems. Čia dirba daugkartiniai Lietuvos bokso prizininkai Jevgenijus Demeševas, Jevgenij Bralkovskij ir kiti šiame sporte pasižymėję boksininkai. Šie treneriai padės išsirinkti, kokios treniruotės jums tinka geriausiai ir ves šiuo keliu tik pirmyn.

Bokso statymai lažybos

Bokso statymai, lažybos

Jei neketinate patys propaguoti šios sporto šakos, tuomet gal svarstote apie tai, kaip iš šio sporto šakos pasipelnyti? Jei taip, tuomet bokso statymai – skiltis, skirta būtent jums. Lažybos ir boksas šiandieną yra tiek pat populiarus, kiek ir kiti statymai sporte, pvz. UFC.

„TopSport“

Keliaukite į „TopSport“ ir ten pasirinkę skiltį „Boksas“ rasite visko, ko tik reikia atlikti statymą. Čia, žinoma, rasite ir kitas sporto šakas tokias kaip futbolas ar krepšinis. Tai puiki vieta tiems, kas domisi ir kitomis sporto šakomis, ne tik boksu. Pačius statymus atlikti labai lengva, na, o jei visgi susidursite su kokiais neaiškumais – jums pagelbės administracija.

„BetSafe“

„BetSafe“ sportui skirtas internetinis tinklalapis – taip pat vienas mėgiamiausių lažybų portalas. Bokso statymai jame gali būti atliekami gyvai, tai reiškia tol, kol kovojama arba prieš rungtynes. Koeficientai keičiasi ir šie priklauso nuo to, kaip klostosi pačios rungtynės.

„CBet“

Dar galite lažintis ir per „CBet“ internetinį puslapį. Itin informatyvus tinklalapis ne tik leis sekti naujausią informaciją apie kiekvieną sporto šaką, bet ir gyvai stebėti pačias lažybas nei lažintis patiems. Čia rasite daug įvairių lentelių, statistikų, spėjimų, koeficientų, tad gerai jas išanalizuokite prieš atlikdami vieną ar kitą statymą.

Žinoma, nepamirškite ir to, kad visada galite lažintis nuvykus ir į fizines lažybų atstovybes. Jose taip pat pateikiama daug informacijos, rodomos rungtynės ir galima smagiai praleisti laiką.

cbet-lazybos

Ne paslaptis, kad iš bokso galima gerai uždirbti visame pasaulyje. Kartais boksininkai gali gauti protu sunkiai suvokiamą piniginę sumą, todėl nenuostabu ir tai, kad lažybos dėl šios sporto šakos irgi yra populiarios. Šia rinka itin mėgaujasi sporto lažybų fanai, kurie įprastai stato milžiniškas sumas. Tik būkite atsargūs ir nepervertinkite savo jėgų, kad vėliau azartinis pomėgis neatsisuktų prieš jus. Visada įvertinkite tikimybes ir savo finansus. Nerizikuokite aklai.