Tie, kas mokosi karatė, puikiai žino, jog karatė yra ne tik apie tai, kaip tiksliai smūgiuoti, kada ir kokią kūno poziciją pasirinkti. Karatė – tai ne tik fizinės jėgos tobulinimo menas, bet ir tobulo proto ir kūno valdymas, harmonija ne tik su pačiu savimi, bet ir su ta aplinka, kurioje gyvename. Kiekvienas karatė stilius pabrėžia fizinės jėgos ir protinės energijos konstruktyvumą. Žinoma, atskiras karatė stilius turi savo skiriamuosius bruožus, tačiau apskritai karatė tikslas –savigyna. Kaip apsiginti, apsisaugoti save nuo priešų, mokantis „Budokan“ karatė stiliaus ir kuo „Budokan“ pasižymi – toliau straipsnyje.

budokan

„Budokan“ atsiradimas

Daugeliui iš mūsų gyvenime tenka patirti stiprius išbandymus ir nesuklupti ties didžiausiais gyvenimo praradimais. Taip nutiko ir Chew Choo Soot – „Budokan“ martial arts įkūrėjui. Jam teko išgyventi vieną skaudžiausių gyvenime netekčių – tėvo mirtį, vos esant kūdikiui. Dėl to jis augo su seneliu, kuris buvo itin griežtas. Jo senelis taip pat buvo ir senosios mokyklos konfucianistas, šventai tikėjęs, kad švietimas yra stipri galia, o ne menas. Dėl tokių senelio pažiūrų, Chew Choo Soot niekada nebuvo raginamas domėtis, o juo labiau užsiimti, lengvąja atletika ar kokiais kitais menais.

Bręstant Chew ir augant jo pačio sąmoningumui, sulaukus penkiolikos metų, jis pradėjo treniruotis su svoriais mažame kultūrizmo klube, Epoch mieste. Jam labai patiko tokio tipo treniruotės ir galiausiai jis net tris kartus tapo šalies sunkiosios atletikos čempionu.

„Keishinkan“, „Shotokan“, „Džiudžitsu“, „Dziudo“

Vėliau Chew Choo Soot menų kelią tęsė drauge su vienu iš Japonijos armijos karininku. Šis karininkas žavėjosi Choo pasiekiamais, todėl būtent su juo jis ir norėjo mokytis, kaip būti stipriam. Šis žmogus taip pat buvo aukšto rango karatė ekspertas. Jis specializavosi „Keishinkan“ ir „Shotokan“ karatė stiliuose. Galiausiai jie abu nusprendė treniruotis kartu, apsikeisdami žiniomis ir taip tobulindami kiekvienas savo asmeninius įgūdžius. Taip kartu jie treniravosi daugiau nei dvejus metus. Per šiuos metus jie žinių sėmėsi „Džiudžitsu“, „Dziudo“ karatė stiliuose bei sunkiojoje atletikoje.

Pasaulyje pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, „Budokan“ karatė meistras Chew Choo Soot patraukė į Japoniją tam, kad tęstų ir tobulintų kovos meną. Jis neaplenkė ir Taivano, kuriame sužinojo apie „Kung Fu“ ir ginklus.

budokan-karate

1966-siais metais Chew savo artimųjų šeimos narių buvo įkalbintas sugrįžti namo. Čia jis įkūrė „Dojo Petaling“ Jaya mieste, kur pradėjo mokyto savo meno. Jo stilius akimirksniu išpopuliarėjo ir išplito į šiaurinį bei pietinį Malaizijos pusiasalį, galiausiai ir į kitas pasaulio šalis.

Chew Choo Soot įdėjo daug darbo ir pastangų, kad „Budokan“ taptų ne tik kokybišku kovos menu, bet jį pripažintų ir likęs pasaulis. Šiandien „Budokan“ martial arts yra pripažintas „Pasaulio Karate Do“ organizacijų sąjungos ir „Pasaulio Karatė“ federacijos.

„Budokan“ karatė stilius

„Budokan“ kaip ir daugelis kitų kovos menų, pasižymi savitumu ir tik jam būdingais bruožais. Šis kovos meno stilius naudoja blokus ir labai galingus smūgius, kad greitai ir ryžtingai sustabdytų smūgius, atakas. Jis laikosi vieno spyrio ir smūgio principo, kuris prilygsta didelei žalai. Tie, kas pradeda mokytis šio stiliaus, susipažins ir su sparingu (ang. Sparring) bei ginklais. „Budokan“ remiasi ir kieta, ir minkšta kovos technikomis.

Šio populiaraus stiliaus papročiai ir ritualai yra neatsiejami ir labai panašūs į kitus kovos menus, tačiau dažniausiai dėmesys skiriamas disciplinai ir savęs pažinimui. „Budokan“ karatė – gerbiama sporto šaka, kuri turi būti praktikuojama kryptingai ir panaudojama tik tuomet, kai to reikia savęs apsiginimui. Mokiniai nuo pat pirmųjų pamokų yra mokomi, kad karatė niekada negalima naudoti tyčia. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu gebėti pažinti save, būti harmonijoj su pačiu savimi. Turi būti einama į rytinius žygius, nevengti medituoti.

kovos-menas-budokan-karate

„Budokan“ martial arts diržų sistema

Diržo spalva Paaiškinimas
Balta Padedančiojo lygis, „Kyo Kyo Shodan“ kata
Geltona 9-asis „Kyu“ lygis, „Tai Kyo Ku Sandan“ kata
Oranžinė 8-asis „Kyu“ lygis, „Heian Shodan“ kata
Žalia 7-asis „Kyu“ lygis, „Heian Nida“ kata
Mėlyna 6-asis „Kyu“ lygis, „Heian Sandan“ kata
Purpurinė 5-asis „Kyu“ lygis“, Heian Yon Dan“ kata
Ruda IV 4-asis „Kyu“ lygis, „Heian Godan“ kata (pažengusiojo lygis)
Ruda III 3-asis „Kyu“ lygis
Ruda II 2-asis „Kyu“ lygis, „Tekki Nidan“ kata
Ruda I 1-asis „Kyu“ lygis, meistrų lygis, galintys mokinti ir kitus šio meno

Jei susidomėjote šiuo ar bet kuriuo kitu karatė stiliumi, nedelskite ir skubėkite į pirmąsias pamokas. Užtikriname, kad išbandę bet kurį japonų kovos meną, jūs pagerinsite fizinius gynybinius ir kontratakuojančius kūno judesius. Be viso to, pastebėsite, kad treniruočių metu daug dėmesio skiriama jūsų emociniai ir psichologiniai būsenai, o tai, kaip žinia, taip pat gerina mūsų kasdienį gyvenimą, tampame ne tik fiziškai, bet ir morališkai tvirtesni.