Tai, kad ne vienas karatė stilius atsirado Okinavoje, žino visi, kurie bent šiek tiek domisi įvairiais kovos menais. Bet ar esate girdėję tai, kad „Uechi Ryu“ karatė yra viena realiausių kovos technikų tarp visų kitų karatės (Shorin Ruy karatė, Wado Ryu karatė, Goju Ryu karatė) stilių? „Uechi Ryu“ treniruotėse mokomasi ne tik valdyti savo kūną, bet ir daug dėmesio skiriama kūno paruošimui, kad šis galėtų kovoti kuo ilgiau kovos lauke. Kaip ir kiekvienas kitas karatė stilius, taip ir šis turi skirtingas katas, skirtingą mokymo sistemą, bet „Uechi“ karatė, taip kaip ir kiti kovos menai, yra skiriami savigynai.

shorin-goju-uechi-karate

„Uechi Ryu“ istorija

„Uechi Ryu“ arba „Uechi“ mokykla buvo įkurta Okinavoje, vieno šio miesto gyventojo Kanbun Uechi iš Motobu. Kanbunas buvo neįprasta asmenybė. Jis buvo pirmasis samurajų šeimos sūnus, kuris nusprendė, jog save jis mato esant ūkininku.

Ilgai nedelsiąs, 1897-siais metais (tuo metu jam buvo vos tik dvidešimt metų), Kanbunas paliko savo šeimą ir Okinavą tam, kad išvengtų šaukimo į Japonijos armiją. Nuvykęs į Kiniją, čia jis krimto kinų „Pangainun“ (半硬軟) „Kung Fu“ mokslą . Išvertus, „Pangainun“ reiškia „pusiau minkštas, pusiau kietas“. Šis „Kung Fu“ mokslas buvo grįstas trimis gyvūnais: tigru, drakonu ir baltąja gerve. Kinijoje Kanbunas praleido trylika metų ir net mokė „Pangai Noon“ pastaruosius tris metus, o tai – didžiulė privilegija užsieniečiui.

Toliau jo kelionė tęsėsi gimtinėje (Okinavoje). Į ją jis grįžo 1910-siais metais ir nepaisydamas daugybės reikalavimų, atsisakė kitus mokyti savo meno. Iš tiesų, to priežastis buvo tai, kad vienas iš buvusių jo mokinių, kilus muštynėms, nužudė priešininką, o tai Kanbun buvo didžiulis smūgis, paveikęs jį itin asmeniškai.

„Pangainoon Karate Jutsu“

Praleidęs keletą metų savo gimtinėje ir susiklosčius ne kokioms ekonominėms priežastims, minėtasis Kanbunas persikėlė į Japoniją (Wakayama). Artimi draugai ilgai bandė jį įtikinti imtis mokymo, ir po keletos metų įkalbinėjimų, jiems tai pavyko – Kanbunas vėl ėmėsi mokyti kitus to, ką pats moka geriausiai. Savo meną pavadino „Pangainoon Karate Jutsu“. Tiesa, šis kovų meistras turėjo ir sūnų, kuris būdamas šešiolikmetis, drauge su tėvu pradėjo mokytis „Pangai Noon Karate Jutsu“ kovos meno ir tada pats tapo mokytoju. Sūnus labai didžiavosi savo tėvu ir tuo, ką jis daro bei ko patį jį išmokė, todėl norėdamas parodyti, kad tai jam svarbu, Kanei pakeitė „Pangai Noon Karate Jutsu“ pavadinimą į „Uechi Ryu Karate Jutsu“. O dar po keletos metų, Kanei grįžo į Okinavą ir pradėjo mokyti savo šeimos stiliaus Nago, Šiaurinėje Saloje, o 1957-siais metais „Uechi Ryu“ karatė tapo „Uechi Ryu Karate Do“.

Kanbun-Uechi

Dirbant drauge, tėvui ir sūnui, sekėsi labai gerai. Kanei Uechi savo gyvenimą atidavė savo stiliaus kūrimui, įskaitant visas jo technikas tokias kaip „Hojo-Undo“ bei pačias katas. Pats Kanbunas tapo Okinavos „Karate-Do“ federacijos prezidentu, o laisvu laiku stengėsi plėtoti savo meną.

„Uechi“ karatė diržų sistema

„Uechi Ryu“ karatė, kaip ir kiti karatė stiliai, turi savo rangų sistemą. Ji skirta įvairiems pasiekimų lygiams pabrėžti: tiek tiems, kurie yra žemiau juodojo diržo, tiek tiems, kurie jau pasiekė juodą diržą ir progresuoja aukštesnio juodo diržo rango link.

„Kyu“ rangų sistema skirstoma į:

„Jukyu“ – baltas diržas be justelių,
„Kykyu“ – baltas diržas su viena juostele“,
„Hachikyu“ – baltas diržas su dvejomis juostelėmis,
„Sichikyu“ – baltas diržas su trimis juostelėmis,
„Rokkyu“ – baltas diržas su viena žalia juostele,
„Gokyu“ – žalias diržas,
„Yonkyu“ – žalias diržas su viena ruda juostele,
„Sankyu“ – rudas diržas su viena juoda juostele,
„Kikyu“ – rudas diržas su dvejomis juodomis juostelėmis,
„Ikkyu“ – rudas diržas su trimis juodimis juostelėmis.

„Dan“ rangų sistema yra štai tokia:

„Shodan“ – pirmas lygis, juodas diržas,
„Nidan“ – antras lygis, juodas diržas,
„Sandan“ – trečias lygis, juodas diržas,
„Yondan“ – ketvirtas lygis, juodas diržas,
„Godan“ – penktas lygis, juodas diržas,
„Rokudan“ – šeštas lygis, juodas diržas (Master),
„Sichidan“ – septintas lygis, juodas diržas (Master),
„Hachidan“ – aštuntas lygis, juodas diržas (Master),
„Kyudan“ – devintas lygis, juodas diržas (Grandmaster),
„Judan“ – dešimtas lygis, juodas diržas (Grandmaster).

uechi-ryu-karate

„Uechi Ryu Karate Do“ pasaulio kontekste

Šio karatė stiliaus vystymasis ir jo paplitimas neapsiribojo tik Okinava. „Uechi“ karatė paplito ir kituose pasaulio kampeliuose

1947-siais metais jaunas amerikiečių karys G. Mattson‘as karatė pradėjo mokytis pas Ryuko Tomoyose. Jis buvo pirmasis užsienietis, kuris 1958-siais metais baigė Okinavos federaciją. Po mokslų jis prižadėjo neapleisti šio stiliaus ir tęsti tai savo šalyje. Grįžęs – pažadą ištesėjo ir dar tais pačiais metais jis atidarė pirmąją „Uechi-Ryu Dojo“ mokyklą Bostone. Ties ča jis nebaigė savo darbo, tad dar jis išleido ir pirmąją savo knygą apie karatė, o savo gyvenimą paskyrė „Uechi Ryu Karate Do“ kovos menui. Jis taip pasinėrė į šią veiklą, kad ir toliau nenustojo stebinti savo darbais: užmezgė glaudžius ryšius su pačia Okinava, ir toliau šiandieną moko kitus šio karatė stiliaus meno.

Europą „Uechi“ karatė stilius pasiekė 1986-siais metais. Jį čia pristatė meistras Yukinobu Shimabukaro.

Karatė yra senovės menas, kuris bando įskiepyti jį praktikuojantiems moralės, orumo ir savigarbos jausmą drauge su fiziniu vystymusi bei psichine žmogaus gerove. Tikroji karatė dvasia leidžia ugdyti pagarbą, fiziškai ir protiškai augti, svarbiausia išlaikant – charakterio tobulinimą. Mokydamiesi karatė meno, atraskite proto ir kūno valdymą bei harmoniją su kitais, nes atradus tai – niekada nereikės gintis ir ieškoti bėdų ten, kur jų nėra.