Tas, kas domisi karatė visai nenustebs, jog „Wadō Ryū“ karatė (和道流) – vienas didžiausių karatė stilių pasaulyje greta kitų karatės stilių tokių kaip „Shotokan“, „Shito Ryu“, „Goju Ryu“, „Kyokushin“ ar „Kenpo“. „Wado Ryu“ karatė pavadinimas reiškia „harmonijos arba taikos kelią“. Nors iš pirmo žvilgsnio šis karatė stilius nelabai kuo skiriasi nuo kitų kovos menų stilių, tačiau jis visgi turi keletą esminių skirtumų. Pats svarbiausias skirtumas yra pabrėžiamas pačiame šio kovos meno pavadinime. Tai harmonija – būtent harmonija ypač daug dėmesio susilaukia mokantis šio karatė stiliaus.

wadō-ryū

„Wadō Ryū“ samprata

Kad tai karatė stilius mes jau išsiaiškinome, bet ar galėtume, jei prireiktų, šį karatė stilių apibūdinti detaliau? Atsakyti koks šio stiliaus tikslas? Mes padėsime.

„Wado Ryu“ karatė – tradicinis japonų karatė stilius. Jo tikslas – išvengti arba kontroliuoti priešininko puolimą, siekiant apsaugoti save ar draugą. Labiausiai šiame stiliuje akcentuojamas kūno disciplinos išlaikymas, užuot naudojus vien fizinę jėgą.

Išryškinant šio karatė stiliaus skirtumus, reikia pabrėžti, kad kituose karatė stiliuose visgi daugiau dėmesio suteikiama fizinei jėgai – smūgiavimui. Tai aiškinama taip: atsitraukimas yra veiksmingesnis už žiaurią jėgą.

„Wado Ryu“ karatė atsiradimas

Karatė kaip tokia apskritai pirmą kartą buvo sukurta Okinavoje – tą puikiai visi žinome. Bet ar žinote, kaip karatė atkeliavo į Japoniją?

Prasidėjus kultūriniams mainams tarp Kinijos ir Japonijos, tai nepaliko nuošalyje ir karatė. Iki tol karatė buvo praktikuojama įvairių formų ir stilių skirtingose karatė mokyklose. „Wadō Ryū“ karatė buvo viena iš tų karatės formų taip pat.

„Wadō Ryū“ karatės pagrindo atspindį galima aptikti „Shindo Yoshin-Ryu“, kitaip tariant Džiudžitsu („Jujutsu“) karatės stiliuje, kurį sukūrė Yoshitoki Akiyama. Atkeliavus jam į Kiniją, čia jis labai susižavėjo kinų gydymo metodais bei pats į juos gilinosi nepalikdamas nuošalyje ir kovos menų.

Šis karatė meistras buvo įdomus žmogus ir neretai mėgdavo skirti sau laiko, būdamas pats su savimi. Vieną dieną, išėjęs pasėdėti jis pastebėjo gluosnį. Žiūrėdamas į šį medį ir jį gaubiantį sniegą, Akiyama stebėjosi, kaip nepaisant iškritusio snygio, gluosnis neturi nė vienos nulūžusios šakos. Juk kai sniego svoris tampa sunkesnis, jis pasilenkia, kad šis tiesiog nukristų. Būtent šis pastebėjimas vieną dieną jį paskatino sukurti naują karatė stilių „Jujutsu“, kuris, reikia nepamiršti paminėti, vėliau buvo išvystytas į šiandieną mūsų aptariamą kovos meną – „Wadō Ryū“.

„Wadō Ryū“ ir „Jujutsu“ sąsaja

Toliau besivystant „Wado Ryu“ karatė, labai svarbia figūra tampa Hironori Otsuka. Tai karatė meistras, padėjęs šiam kovos menui pagrindus. Būtent jis padėjo mokytis „Shindo Yoshin Ryu Jujutsu“ pas dar vieną garsų meistrą – Tatsusaburo Nakayama, kuris vėliau tapo „Shindo Yoshin Ryu Jujutsu“ vyriausiuoju instruktoriumi.

wadō-ryū-karate

Hironori Otsuka visados žavėjosi Okinavos karatė, todėl ir skyrė daug laiko tam. To rezultatas buvo tai, kad jis išsiaiškino, jog Okinavos karatė visgi turi kitokią techniką nei „Jujutsu“. Dėl to jis sujungė abu karatė stilius ir pritaikė „Jujutsu“ techniką Okinavos karatė. Štai jums ir atsakymas, kodėl „Wado Ryu“ karatė yra neatsiejama nuo „Jujutsu“ karatės.

„Wado Ryu“ karatė diržų sistema

Karatė nebūtų jokia karatė, jei ši neturėtų savos diržų sistemos, su kuria kviečiame susipažinti lentelėje žemiau.

LygisDiržo spalvaKata
Hachikyu – 8th KyuGeltonasFirst grade. Kihon, no Kata or basic Kata
Sichikyu – 7th KyuOranžinisPinan Nidan
Rokyu – 6th KyuŽaliasPinan Shodan, Pinan Shadan
Gokyu – 5th KyuMėlynasPinan Shodan, Yondan
Yonkyu – 4th KyuPurpurinisPinan, Godan, Yodan
Sankyu – 3rd KyuRudas ir viena juostelėPinan Godan
Ni Kyu – 2nd KyuRudas, baltas ir dvi juostelėsKushanku
Ik Kyu – 1st KyuRudas, baltas ir trys juostelėsNaihanchi

Atkreipiame dėmesį, kad mokinys, pasiekęs šiuos lygius, pereina į juodojo Dabo lygius. Juodasis diržas turi dešimt skirtingų lygių: „Shodan“, „Nidan“, „Sandan“, „Yondan“, „Godan“, „Rokudan“, „Nanadan“, „Hachidan“, „Kudan“ ir galiausiai „Judan“.

wado-ryu-dirzai

„Wadō Ryū“ Katas

Sukūrus šiam karatė menui, iš pat pradžių egzistavo šešiolika katų. Tačiau vėliau viena kata („Superimpei“) buvo pašalinta iš bendros katų sistemos, todėl dabar jų iš viso yra likę penkiolika. Aukščiausia kata yra „Pinan“, kuri yra skirstoma į dar penkias. Pačias populiariausias katas pateikiama lentelėje žemiau.

Kata Reikšmė
„Pinan Nidan“„Ramus protas“
„Pinan Shodan“„Ramus protas“
„Pinan Sandan“„Ramus protas“
„Pinan Yondan“„Ramus protas“
„Pinan Godan“„Ramus protas“
„Kushanku“Viena iš ilgiausių katų formų, būtinas rudos spalvos diržas ir aukščiau
„Nainhanchi“Tai „paslėpti žingsniai“ arba „kova į šoną“ – pati veiksmingiausia technika
„Seishun“Seniausia kata, kurioje daugiausia dėmesio skiriama pėdų judesiams ginantis
„Chinto“Mokiniai mokomi įvairių metimo technikų, išlaikyti stabilumą bei pusiausvyrą
„Wanshu“Pavadinimas kilęs nuo Kinijos pasiuntinio, kuris liko Okinavoje ir mokė „Shaolin White Crane Kempo“

Daugelis klausia, ar šis kovos menas gali padėti apsisaugoti tikrose kovose? Ir atsakymas yra taip, „Wado Ryu“ karatė yra ne tik užsiėmimas savęs tobulinimui, bet ji gali padėti ir apsisaugoti tikrose kovose. Žinoma, geriau į tokią situaciją niekada nepapulti, bet jei jau taip nutiks, užtikriname, jog, jei pradėsite krimsti šį kovos stilius, jis jums pravers visur.