Jei reikėtų atsakyti į klausimą, kuris kovos menas yra vienas iš seniausių, koks būtų jūsų atsakymas? Gal išgirstume, jog tai karatė „Kyokushin“? O gal visgi „Shotokan“? Teisingas atsakymas yra „Shorin Ryu“ karatė. Nors oficialiai šis stilius buvo pavadintas „Shorin Ryu“ 1933 –siais metais, tačiau pati kovos meno sistema yra daug senesnė. Gilias tradicijas ir ne vieną dešimtmetį gyvuojantis „Shorin“ yra ir reikšmingiausias Okinavos kovos menas. Pats „Shorin Ryu“ simbolis (少林流) reiškia „negausus“ ir „miškas“. Japoniškai jis tariamas kaip „shōrin“, o strategija sukurta atsižvelgiant tik į savigynos tikslą.

shorinryu

„Shorin Ryu“ istorija

„Shorin Ryu“ karatė gimtinė, kaip ir kitų karatė stilių, yra Okinava, Japonija. Jos įkūrėju laikomas Sokon Matsumura, tačiau tai ne vienintelis kovų meistras, kuris turi būti paminėtas kalbant apie „Shorin“ karatė. Pirmiausia dėmesys turi krypti į jo mokinio Anko Itosu mokymą. Taip, Sokon Matsumura inicijavo šį naują karatė stilių, tačiau jis jo visų komponentų neišrado. Jis šį stilių praktikavo ir modifikavo.

„Shorin Ryu“ vardas grįstas atsižvelgiant į jo samurajų šaknis. Reikia pabrėžti, kad Okinavos karatė mokyklos atskirų terminų skirtingiems karatė menams – neturi. Minėtieji 1933-ji metai vis pabrėžiami dėl to, kad būtent šiais metais Chōshin Chibana pavadino šį stilių „Shorin Ryu“ tam, kad išskirtų jį iš kitų jau praktikuojamų karatė kovos menų. Chibana ilgai ir kryptingai mokėsi šio karatė stiliaus iš savo mokytojo, o be to ir buvo pirmasis asmuo, kuris suteikė „Ryu“ vardą Okinavos karatė stiliui. Itosu pridėjo „Shorin“ ir štai taip šiandieną turime pilną „Shorin Ryu“ karatė stiliaus pavadinimą, kuris išvertus reiškia „mažo miško stilius“.

„Shorin Ryu“ vardas grįstas atsižvelgiant į jo samurajų šaknis. Reikia pabrėžti, kad Okinavos karatė mokyklos atskirų terminų skirtingiems karatė menams – neturi. Minietieji 1933-ji metai vis pabrėžiami dėl to, kad būtent šiais metais Chōshin Chibana pavadino šį stilių „Shorin Ryu“ tam, kad išskirtų jį iš kitų jau praktikuojamų karatė kovos menų.

Shorin-Ruy

„Shorin Ryu“ diržų sistema

Pradėjus mokytis bet kurio karatė stiliaus, kiekvienas mokinys nori sekti savo progresą. Geriausias būdas ne tik tobulėti, įgyjant daugiau patirties ir sekti savo progresą, yra diržų reitingavimo sistema, kuri pagrįsta skirtingomis spalvomis.

SpalvaLygis
BaltaPradedančiojo lygis
Geltona su juostele8th kyu
Geltona7th kyu
Oranžinė6th kyu
Žalia5th kyu
Violetinė4th kyu
Ruda3rd kyu
Ruda2nd kyu
Ruda1st kyu
Karatė lygiai

Pasiekus pirmąjį kyu, kitas tikslas – gauti juodąjį diržą. Tam reikia apytikriai 4–6 metų. Bet ir pasiekus juodąjį diržą, tai nėra pabaiga, nes pastarieji diržai dar skirstomi į „Dan“ klases.

SpalvaDan‘asTrukmė pasiekti
Juoda1st4–6 metai
Juoda2nd2 metai po pirmo Dan‘o
Juoda3rd3 metai po antro Dan‘o
Juoda4th4 metai po trečio Dan‘o
Juoda5th5 metai po ketvirto Dan‘o
Juoda6thTiksliai neapibrėžta
Juoda7thTiksliai neapibrėžta
Juoda8th5–10 metų (Sunkiausias lygis)
„Dan“ klasės
karate

„Shorin Ryu“ karatė katos

Žodžio „Kata“ reikšmė – įvairios formos. Šios katos – tai bet kurio karatė stiliaus pagrindas, esmė. Dar kitaip tariant, tai pratimų rinkinys, kurį turi išmokti mokinys. Mokydamiesi įvairių katų, jūs taip pat mokotės įvairių karatė judesių, smūgių.

Fukyugata Ichi kata. Ši kata yra pagrindinė kata, plėtojanti dėmesį bei rankų pakeltų tiesiai iš šonų į saulės rezginį, delnai – prigludę prie krūtinės, o rankos – suspaustos.

Pinan. Ši kata apibūdinama kaip viena iš ramiausių katų, kuri koncentruojasi į „tekančius“ judesius. Tai apima katės laikyseną, blokus atviromis rankomis bei įvairias nukreipimo strategijas.

Naihanchi Shodan. Jėgas lavinanti kata, tam kad būtų atlaikomas smūgis.

Passai. Šioje katoje mokomasi peilių technikos. Ji buvo sukurta tam, kad įstrigus, būtų galima prasibrauti, naudojant greitų judesių generuojamą jėgą.

„Shorin Ryu“ judesiai

„Shorin Ryu“ karatė dažnai prilyginama abėcėlei. Kaip negalima skaityti nesusipažinus su abėcėle, taip negalima ir išmokti veiksmingų karatė technikų, neįvaldžius pirmiausia pagrindinių jo judesių. 80% karatė apima rankų ir viršutinės kūno dalies technikų, likę 20% – likusio kūno dalies judesius, ypač daug dėmesio skiriant smūgiams. Patys judesiai skirstomis į blokavimus, spardymą ir smūgiavimą. Visi šie judesiai yra naudojami apsiginti nuo priešininko smūgių. Kiekvienas judesys turi ir tam tikrus pavadinimus. Pavyzdžiui, „Surakan-no-kamee“ – girtuoklio kovos poza, „Ryu-no-hoko-no-kamae“ – drakono liežuvio kovos poza, „Tenshin-no-kamee“ – kūną keičiantis kovos laikysena, „Hotoke-kamee“ – Budos rankos kovos poza.

„Shorin Ryu“ karatė smūgiai

Pats „Shorin“ karatė stilius yra daugau apie viršutinę kūno dalį ir rankų judesius. Tai subalansuota kovos technika, kuri orientuojasi į stiprių smūgių arsenalą. Čia itin svarbus tikslumas. Smūgiai taip pat turi atitinkamus pavadinimus – štai keletas jų: priekinis smūgis – „Mae Geri“, roundhouse kick – „Mawashi Geri“, spyris atgal – „ Ushiro Geri“, side kick – „Yoko Geri“, kelio smūgis – „Hizo Uchi“.

Kaip ir bet kuris karatė stilius ar mokslas, „Shorin Ryu“ karatė taip pat reikia kantrybės ir nuoseklaus mokymosi, jei norite įvaldyti šį karatės stilių. Tik įdėjus sunkaus darbo galima pasiekti šį tikslą, kuris jums leidžia ne tik lavinti savigynos įgūdžius, bet ir tvirtina ir padidina fizinį bei protininį tvirtumą.