„Shito ryu“ karatė (糸東流) forma buvo įkurta 1934-taisiais metais Vakarų Japonijoje ir tai yra viena žinomiausių kovos menų formų visame pasaulyje iki pat šių dienų. Pats žodis „Shito-Ryu“ yra dviejų karatė meistrų vardų derinys. „Shito ryu“ karatė paremta įvairiomis katomis, dėl to šis sub-karatė stilius dar labai gerai žinomas kaip mišrus stilius. Jis sujungia dvi kovos menų formas: minkštąsias ir kietąsias, vidines ir išorines, kurių tikslas buvo visuomenei pristatyti naują karatė formą. Kuo dar yra įdomus šis kovos menas – skaitykite toliau.

shito-karate

„Shito ryu“ istorija

Okinavoje dienos šviesą išvydęs karatė stilius pirmiausia buvo propoguojamas meistro Kenwa Mabuni įkurtoje „Shito ryu“ mokykloje, Osakoje. Šios karatė formos kelias į pripažinimą nebuvo toks lengvas. Kaip karatė stilius „Shito ryu“ sunkiai išpopuliarėjo dėl mišrių katų, bet tas kas nepasiduoda, tas visada pasiekia savo tikslų. Taip nutiko ir su šiuo kovos menu, kai jis populiarumo ir pripažinimo viršūnę pasiekė 1939-taisiais metais dėl įkūrėjų įdėto sunkaus darbo ir pastangų. Tiesa, Okinavos gyventojai nelabai suprato, kas tai per kovos menas ir dėl to „Shito ryu“ karatė jų buvo vadinama „pirmuoju šokiu“.

Nekreipiant dėmesio į tai, šios karatė formos nesiliovė vystyti jos įkūrėjai ir toliau. 1888–1952-taisiais metais Kenwa Mabuni, karatė studentas, įkūrė šį galingą ir menišką stilių. Pirmosios formos („Shuri-te“) stiliaus jis mokėsi pas savo meistrą Anko Itosu. Praėjus kiek laiko, perėjo prie „Naha-te“ stiliaus, kurio sėmėsi iš Kanryo Higashionna. Ši nauja karatės forma atspindi senovinių „Shuri-te“ stilių, o sukamieji judesiai – paveldėti iš „Naha-te“ stiliaus.

„Shito ryu“ katos

„Katas“ japonų kalboje ar bet kurioje karatė stiliuje reiškia „formas“. Kitaip tariant, tai metodai, kurie yra naudojami raumenų atminčiai ir proto pilnatvei sukurti. „Shito ryu“ karatė turi ne vieną katą, bet pagrindinės yra penkios.

„Juni no kata I, II, III“. Tai kata, kurioje duominuoja skaičiai I, II ir III, o jų reikšmė – atakų skaičius. Ši kata yra pritaikyta iš „Taikyoku akats“, siekiant sukurti tą patį pagrindinį judėjimo modelį. O „Goju-Ryu“ karatėje tos pačios katos jau naudojamos šiek tiek pakeičiant pozas, rankų judesius.

Kita kata – „Pinan Shodan“ – savyje telkia vidinę ramybę ir proto būseną, kurios žmogus suprasti nėra pajėgus. Tai pirmoji kata, kuri veda į „Gyaku Tsuki“. Joje dominuoja atgailaujantys judesiai, o energija – pagrindinis „Pinan Shodan“ katos principas. Čia labai svarbu gebėti pasilenkti viena kryptimi, kai naudojama blokavimo energija, nes tai padeda tolesnei kovai.

Dar viena labai svarbi kata, kuri padeda išmokti „Oi Tsuki“ pagrindus yra „Pinan Nidan“ kata. Šioje katoje priešo puolimui pažymėti naudojama ta pati ranka ir pirmaujanti koja.

Svarbu paminėti ir „Wankan“ katą. Ji yra dar viena „Shito ryu“ karatė kata, kuri pasitelkiama įvairiuose karatė stiliuose. Žodis „Wankan“ dar žinomas kaip „Okan“, kuris reiškia „imperatoriaus karūną“. Ši kata atsirado „Tomari-te“ mokykloje.

„Bassai Dai“ kata reiškia prasiskverbimą į tvirtovę arba jos ištraukimą ir užblokavimą. Tai yra „Passai“ kata forma, randama beveik bet kuriame karatė stiliuje.

„Shito ryu“ karatė diržų sistema

Kiekvienas karatė stilius turi savo diržų reitingavimo sistemą, kuri yra skirta jos mokiniams. Diržai būna įvairių spalvų, nuo baltos iki juodos. Dar kai kurie diržai turi ir tam tikrą skaičių juostelių. Šios juostelės atspindi mokinio pažangą. Kad geriau suprastumėte šį reitingavimą, siūlome paanalizuoti žemiau pateiktą lentelę.

LaipsnisDiržo spalvaTreniruotės laikas + Karata, kurią reikia atlikti
9th KyoBalta + geltona juostelė3 savaitės (Taikyoku Jodan)
8th KyoGeltona2 mėnesiai (Taikyoku Chudan)
7th KyoOranžinė4 mėnesiai ((Taikyoku Gedan)
6th KyoŽalia9 mėnesiai (Gekisai Ichi)
5th KyoMėlyna15 mėnesių (Gekisai Ni)
4th KyoVioletinė2 metai (Saifa)
3rd KyoRuda2.5 metų (Gekisai Ichi +Ni / Saifa)
2nd KyoRuda + juodas juostelė3 metai (Gekisai Ichi +Ni / Saifa)
1st KyoRuda + 2 juoda juostelė3.5 metų (Gekisai Ichi +Ni / Saifa)
ShodanJuoda4 metai (nuo 12 metų) (Sanchin)

„Shito ryu“ karatė – galinga ir efektyi savigynos technika, kurioje dominuoja kaktos judesių derinys, suteikiantis pasitikėjimo panaudoti tai tikroje kovos situacijoje tam, kad apsaugotumėte save nuo bet kokio galimo puolimo. Kiekvienas šios technikos pradedantysis, kuris siekia tikrai įspūdingų rezultatų turi būti susikaupęs ir tam įsipareigojęs.