Briusas Lee (Bruce Lee)  yra viena įvairiapusiškiausių popkultūros ikonų. Minios gerbėjų žavisi jo filmais, kovos menų meistriškumu, nesuvokiamu fiziniu pasirengimu, kinų kultūros puoselėjimu ir net gyvenimo filosofija. 

Vis dėlto, nepaisant visų naujų dalykų, kuriuos Briusas Lee sukūrė, daugiausia pripažinimo jis sulaukė tik po mirties, būdamas 32 metų. 

Perskaitykite ir sužinokite daugiau apie šios gilios, nors ir paslaptingos superžvaigždės gyvenimą!

1. Pirmąjį pagrindinį vaidmenį filme Briusas Lee atliko būdamas vos 10 metų

1950 m. filme „Kidas“ (The Kid), sukurtame pagal to meto komiksą, Briusas Lee atliko Kid Cheung, gatvės našlaičio ir pikto maištautojo, vaidmenį. 

Šalia Lee, vaidino jo tėvas Lee Hoi-chuen, kuris taip pat buvo garsus operos dainininkas. (Briusas Lee iš tikrųjų gimė San Franciske, kai jo tėvas ten gastroliavo, o 1959 m. Lee grįžo į JAV).

Pasak Lee biografo Matthew Polly, filmas buvo pakankamai sėkmingas Kinijoje, kad būtų galima svarstyti jo tęsinį. 

Briusas-Lee-mažas

Buvo tik viena problema: jaunasis Briusas Lee įsiveldavo į muštynes mokykloje ir gatvėse, todėl tėvas uždraudė jam vėl vaidinti, kol jis nepasitaisys, bet, žinoma, taip neatsitiko.

2. Briusas Lee buvo pripažintas fiziškai netinkamu JAV kariuomenei 

Nors jo kūno riebalų kiekis buvo vienaženklis ir jis galėjo daryti atsispaudimus atsiremdamas vos dviem pirštais, 1963 m. Lee vis tiek nepraėjo JAV šaukimo komisijos karinio patikrinimo. 

Nepaisant to, kad visą suaugusiojo gyvenimą buvo fizinio pasirengimo pasekėjas, būtent nenusileidusi sėklidė sutrukdė jam kovoti už dėdę Sam Vietname.

3. Briusas Lee puikiai šoko čia čia čia

Dar gerokai prieš tai, kai išgarsėjo dėl savo kovų choreografijos, Briusas Lee daug dėmesio praleisdaco šokių aikštelėje. Tiksliau, šoko čia čia čia. 

Polly knygoje „Bruce Lee: A Life“ („Briuce Lee: gyvenimas“) autorius pasakojo, kad ši šokio kryptis iš Kubos per Filipinus atkeliavo į Kiniją ir netrukus ten prigijo. 

Kai čia čia  įsitvirtino Honkongo socialinėje erdvėje, netrukus prasidėjo jaunimo šokių varžybos. Lee dalyvavo cha-cha šokiuose nuo 14 metų, o 1958 m. laimėjo „Crown Colony Cha-Cha“ čempionatą. 

Vėliau atsidavęs kovos menams, Lee piniginėje laikė visų 108 skirtingų cha-cha žingsnelių užrašus, kad jų nepamirštų.

4. Bruce Lee treniravo daugybę Holivudo žvaigždžių

Kol Bruce Lee siekė tapti didžiojo ekrano žvaigžde, jis užsidirbdavo pragyvenimui kaip žvaigždžių kovos menų treneris. Tarp Lee mokinių buvo Steve McQueen, James Coburn, James Garner, Roman Polanski ir Sharon Tate. 

Žinoma, kad už savo paslaugas Lee imdavo apie 275 dolerius už valandą arba 1000 dolerių už 10 kursų.

Bėgant metams McQueen ir Coburn taip susižavėjo Lee, kad liko artimi draugai iki pat jo mirties 1973 metais. Abu vyrai buvo net Lee laidotuvių nešėjai (kartu su Chuck Norris).

5. Briusas Lee atsisakė pralaimėti kovą Robinui

Pirmasis „Green Hornet“ („Žalioji širšė“) filmo epizodas buvo parodytas 1966 m. rugsėjį, o Briusas Li vaidino labai greitą Kato. Serialas iš karto buvo pradėtas lyginti su kitu ABC serialu apie kovą su nusikaltėliais – Betmenu, ir netrukus buvo sukurtas dviejų dalių kryžminis epizodas. 

Kaip ir priklauso didvyriams, prieš susivienydami jie pirmiausia turėjo kovoti vienas su kitu. Pasak „Newsweek“, kadangi Betmenas buvo kur kas populiaresnis, scenarijuje buvo numatyta kova tarp Burto Vordo sukurto personažo Robino ir Bruce Lee Kato, kuri turėjo baigtis stebuklingojo berniuko pergale. Bet kas iš tikrųjų tuo patikėtų?

Na, Lee tikrai ne – ir jis žinojo, kad niekas kitas taip pat nepatikės. Vėliau režisierius prisiminė, kad Lee perskaitė scenarijų ir tiesiog pasakė: „Aš to nedarysiu“ ir išėjo. Netrukus sveikas protas nugalėjo… iš dalies. 

Scenarijus buvo perrašytas, kad būtų pakeista pabaiga ne pagal Bruce Lee, o šiek tiek diplomatiškesnė. Nors šis serialas buvo pirmasis didelis Lee laimėjimas Jungtinėse Valstijose, pats serialas truko tik 26 serijas.

6. Roman Polanski trumpam patikėjo, kad Briusas Lee nužudė Sharon Tate

Briusas Lee Romanui Polanskiui ir jo žmonai Sharon Tate ne tik teikė Kung Fu pamokas, bet ir gyveno netoli jų Los Andžele. 1969 m. rugpjūtį Manson šeima nužudė Tate, Bruce Lee draugą Jay Sebring ir dar keturis asmenis.

Praėjo keli mėnesiai, kol Manson šeima buvo suimta dėl šių žmogžudysčių, tačiau tuo tarpu, kaip rašoma „Esquire“ straipsnyje, Polanski buvo apsėstas įtariamojo paieškos, galimų nusikaltėlių ieškojo net savo artimiausioje aplinkoje.

Per vieną kung fu pamoką praėjus keliems mėnesiams po žmogžudysčių Lee užsiminė Polanskiui, kad neseniai pametė akinius, ir tai iškart sukėlė režisieriaus susidomėjimą. 

Pasirodo, nužudymo vietoje, šalia jo žmonos kūno, buvo rasta paslaptinga pora akinių su raginiais apvadais.

Kad galėtų atlikti savo detektyvinį darbą, Polanski net buvo įsigijęs matuoklį, kad galėtų išmatuoti lęšius ir sužinotų tikslų jų stiprumą. Apie tai rašė laikraštis „The New York Post“.

Režisierius, neišsiduodamas, pasisiūlė nuvesti Lee pas savo okulistą, kad šis parūpintų naują akinių porą – tai leistų jam iš pirmų lūpų išgirsti Lee išrašytą receptą ir nustatyti, ar nusikaltimo vietoje aptikti akiniai priklauso jam.

Paaiškėjo, kad Lee receptas neatitiko, ir Polanski niekada nepasakė draugui apie savo įtarimus.

7. Briusui Lee buvo pašalintos prakaito liaukos

Briusas Lee žiūrovus žavėjo nepriekaištingu kūno sudėjimu, kuris nepaprastai išsiskyrė ir lenkė laikmetį dešimtmečiais. Bet kadangi jo vaidmenys reikalavo daug fizinio krūvio, filmuodamasis jis apsipildavo prakaitu. 

Kovos menų pradininkas nekentė prakaito dėmių, kurios atsirasdavo ant jo drabužių. Koks buvo jo sprendimas?

1973 metais Lee iš tiesų buvo atlikta procedūra, kurios metu iš pažastų buvo chirurginiu būdu pašalintos prakaito liaukos, kad šios dėmės niekada nepasirodytų filmavimo metu..

Briusas-Lee

8. Briuso Lee mirties priežastis vis dar kelia klausimų

1973 metų liepos 20 dieną, būdamas 32 metų, Briusas Lee (tikrasis vardas Lee Jun Fan) mirė dėl smegenų edemos, arba smegenų pabrinkimo. 

Mirties dieną Lee skundėsi galvos skausmais, todėl prieš atsigulant miegoti, aktorė Betty Ting Pei, kuri teigė esanti Lee meilužė, davė nuskausminamųjų vaistų. Jis taip ir nepabudo.

Nors buvo teigiama, kad Lee pasireiškė alerginė reakcija į skausmą malšinančio vaisto sudedamąją dalį, Polly atskleidė įvykį, kuris nutiko 1973 metų gegužės 10 d.

Tada aktorius nugriuvo karštoje įrašų studijoje, dubliuodamas naujus dialogus filmui „Enter the Dragon“.

Polly nuomone, Lee griūtis buvo susijusi su karščio smūgiu, be to, prie to prisidėjo prakaito liaukų trūkumas, kai kūnas negalėjo natūraliai atvėsti.

Karščio smūgis taip pat galėjo sukelti smegenų pabrinkimą, kaip ir buvo nustatyta per Lee skrodimą.

Dr. Lisa Leon, JAV kariuomenės Aplinkos medicinos tyrimų instituto hipertermijos ekspertė, sakė Polly: „Žmogui, patyrusiam vieną šilumos smūgį, padidėja kito smūgio rizika“, o po pirmojo incidento gali kilti ilgalaikių komplikacijų.

9. Filmuota medžiaga iš Briuso Lee laidotuvių buvo panaudota 1978 metų filme „Mirties žaidimas“

Iki pat mirties Briusas Lee dalyvavo daugybėje projektų, įskaitant filmą, kuris turėjo tapti „Mirties žaidimu“ („Game of Death“) – kitu jo režisūriniu darbu. 

Tačiau iki Lee mirties filmas nebuvo užbaigtas – buvo tik keletas komentarų, siužeto planas (kuriame buvo parašyta: „Didžioji kova. Areštas. Oro uostas. Pabaiga.“) ir 40 minučių filmuotos medžiagos, įskaitant dabar jau kultine tapusią Lee kovą su NBA žvaigžde Kareem Abdul-Jabbar.

Įprastai tokioje situacijoje projektas būtų tiesiog žlugęs, tačiau prodiuserinė kompanija „Golden Harvest“ norėjo išsaugoti, ką galėjo, todėl pasamdė „Enter the Dragon“ režisierių Robert Clouse, kad šis ką nors sukurtų. 

Rezultatas – Frankenšteino monstras, sudarytas iš 11 minučių Lee filmuotos medžiagos, perdarytų ankstesnių jo filmų fragmentų ir dublerių tam tikroms scenoms papildyti.

Režisierius netgi panaudojo Bruce Lee atvaizdo kartoninę figūrą, kad užbaigtų vieną kadrą.

Tai buvo dar ne aukščiausia prasto skonio pakopa: kai filme buvo reikalinga, kad Lee personažas suvaidintų savo mirtį, scenai įgyvendinti buvo panaudota filmuota medžiaga iš jo tikrų laidotuvių, su gedinčiųjų grupėmis, nešėjais ir stambiu planu, kuriame matomas atviras Lee karstas.

10. Po B. Lee pomirtinės sėkmės atsirado atskiras subžanras

1973 metais Lee karjera klestėjo Kinijoje, o Jungtinėse Valstijose įgavo pagreitį, tačiau jis mirė likus vos mėnesiui iki didžiausio savo hito išleidimo: „Enter the Dragon“. 

Šis filmas, kurio pasaulinės bilietų kasos uždirbo daugiau nei 200 mln. dolerių, išpopuliarino mirusį Lee visame pasaulyje.

Tačiau, kai pačios žvaigždės nebebuvo šalia ir ji nebegalėjo iš to pasipelnyti, netrukus kilo banga filmų kopijų ir mėgėjų, norinčių pasinaudoti kovos menų manija.

Šis keistas kovos menų kino subžanras, meiliai ir pašaipiai vadinamas „Bruceploitation“ (Bruce išnaudojimo) filmais, davė pradžią tokiems keistiems filmams kaip “Re-Enter the Dragon” ir “Enter the Game of Death”.

Juose vaidino tokie aktoriai kaip Bruce Le ir Bruce Li. Jackie Chan net buvo pakviestas į kelis iš šių filmų, pavyzdžiui, 1976 m. „Naujasis įniršio kumštis“.

1980 metais „Bruceploitation“ net tapo megafilmu „Bruce’o Lee klonai“, kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Dragon Lee, Bruce Le ir Bruce Li.

Išvados

Bruce Lee išsiskyrė ne tik kovos menų meistriškumu, bet ir šokio talentu, bei vaidybos įgūdžiais. Jo mirties priežastis liko neaiški ir apsupta gandų, bei kelia daug spekuliacijų ir klausimų.

Įvairiapusiškas ir paslaptingas Briuso Lee gyvenimas bei jo palikimas tęsiasi ir šiandien, išliekant įkvėpimo šaltiniu kino, kovos menų ir popkultūros pasaulyje.

Koks Bruce Lee tikrasis vardas❓

Jo tikrasis vardas Lee Jun-fan.

Kas buvo Briusas Lee❓

Briusas Lee (Bruce Lee) buvo kovos menų meistras, aktorius, filmų režisierius, kovotojas už lygybę ir filosofas. Be to sukūrė savo unikalų kovos menų stilių, vadinamą Jeet Kune Do.

Kur gimė Briusas Lee❓

Lee Jun-fan (Briusas Lee) gimė San Franciske, Kalifornijoje 1940 m. lapkričio 27 dieną.

Kelerių metų mirė Briusas Lee❓

Jis mirė būdamas 32 metų amžiaus. 1973 m. liepos 20 dieną.

Ar Briusas Lee turėjo tatuiruočių❓

Jis neturėjo jokių tatuiruočių.