Egzistuojant daugybei įvairių kovos menų, kiekvienas jų pasižymi ir savita atributika. Kai sakome atributika, turime omenyje ne tik kiekvienos sporto šakos simboliką, bet ir pačią aprangą. Ne paslaptis, kad kiekvienas kovos menas turi savo taisykles, kaip pridera elgtis ir atrodyti kiekvienam tos sporto šakos atstovui. Tai – pagarbos tam kovos menui ženklas, kurio laužyti jokiais būdais negalima. Ne išimtis ir vienam garsiausių kovos menų – kyokushin. Kimono kyokushin – pagrindinis ir svarbiausias šios kovų meno srities apranga.
Karatė apranga. Tikrasis jos pavadinimas
Ar žinojote, kad karatė uniforma apskritai vadinama Gi (tariama ghi). Tiesa, reikia paminėti, kad yra ginčijimąsi, jog tai ne vienintelis šio kovos meno aprangos pavadinimas, nes yra manoma, jog egzistuoja ir kiti terminai. Tai Dogi arba Keikogi. Šių terminų skirtumas priklauso nuo to, kuo sportininkas užsiima. Pavyzdžiui, jei esate karatistas, tuomet teisingas pavadinimas – karategi (空手着or 空手衣), jei dziudo – dziudogi ir taip toliau.
Tai, ką išgirsite dabar – privers jus nustebti. Jau išsiaiškinome, kad karatė apranga ar Kimono kyokushin yra vadinama Gi. Bet tiesa ir tai, kad ne kartą girdėtas terminas kimono yra taip paplitęs ir nusistovėjęs pavadinimas apibūdinti šių ir panašių kovos menų sporto šakų aprangas, kad sunku ir įsivaizduoti, jog egzistuoja visai kiti pavadinimai. Nepaisant to, kad Gi atrodo kaip kimono, taip vadinti šias uniformas – neteisinga. Kimono yra tradicinis japonų drabužis, o jo dėvėjimas – labai ritualizuota tradicija ir siejama su nesibaigiančiomis etiketo taisyklėmis. Taigi, kimono kyokushin nėra tas pats kas kimono.
Karate Kyokushin kimono ir Gi uniforma
Kaip jau minėta prieš tai, kyokushin karate kimono teisingai derėtų vadinti Gi uniforma. Taigi, kuo pasižymi karate kyokushin kimono Gi uniforma?
Įprastai Gi yra pagaminta iš įvairaus storio medvilnės. Šiandieną, yra pastebėta, kad daugelis, kurie praktikuoja kovos menus, dabar dėvi Gi, pagamintus iš naujos drėgmę sugeriančios aukštųjų technologijų poliesterio medžiagos. Ši medžiaga pasižymi oro pralaidumu, nesugeriamamumu.
Dauguma studentų renkasi dėvėti lengvą, maždaug 6–8 uncijų storio medvilninį Gi. Priežastis to labai praktiška ir paprasta – pakankamai patvarus, bet neatlaiko didelių grumtynių.
Gi kelnės paprastai turi itin elastingą juosmenį, todėl jas lengva dėvėti vaikams. Tradicinės Gi kelnės yra užsegamos seno stiliaus virvelėmis.
Įdomus faktas ir tai, kad Gi dėvėjimas glaudžiai yra siejamas ir su mokslu, psichine sportininko sveikata. Teigiama, kad Gi apranga turi šiuos privalumus: skatina mokinių bendrumą, ugdo pasididžiavimo jausmą, nustato ribas ir padeda dalyviams matyti dojo ir karatė užsiėmimus kaip darbo aplinką, suteikia bendruomeniškumo, pasitikėjimo, pagarbos ir disciplinos jausmą, mokiniai teigiamai reaguoja į simbolius tokius kaip vėliavos ženkleliai su dojo ženklu, kurie suteikia jiems priklausymo, narystės ir, svarbiausia, tapatybės jausmą.
Kad ir kokią uniformą pasirenkama dėvėti, svarbiausia nepamiršti, kad ji turi būti, pirmiausiai, patogi. Nes tik su tokia uniforma mokinys jausis laisvai, galės be suvaržymų judėti.
Karatė diržai
Karatė diržai pasižymi reitingavimo sistema. Ši sistema susideda iš aštuonių skirtingų karatė diržų spalvų: nuo pradedančiųjų diržų iki labiau pažengusių. Karatė diržų spalvos yra šios: balta, geltona, oranžinė, žalia, mėlyna, violetinė, raudona ir ruda. Karatė diržai – tam tikro žinių laipsnio simbolis, kuris vadinamas kyū (級). Išvertus iš japonų kalbos, tai reiškia laipsnį arba lygį.
Nors pats karatė kaip kovos menas praktikuojamas ne vieną šimtmetį, tačiau diržų sistema – gana naujas reiškinys, egzistuojantis šiek tiek daugiau nei šimtmetį. Prieš atsirandant karatė diržų sistemai, buvo naudojami pažymėjimai (diplomai). Tačiau XX amžiaus sandūroje Jigoro Kano – dziudo įkūrėjas – nusprendė į savo meną įtraukti prieš tai minėtų spalvų diržus. Tiesa, daugelis mano, jog ši jo idėja yra originali ir priklausanti tik jam, tačiau jis buvo įkvėptas panašios sistemos, kuri vyravo japonų stalo žaidime go (žaidimas labai panašus į šachmatus). Nors tai ir nebuvo jo sugalvotas atnaujinimas, tačiau tai buvo revoliucija kovos menų pasaulyje.
Karatė diržų spalvos sistema buvo įgyvendinta tam, kad ji skatintų studentus kuo greičiau judėti pirmyn. Taip pat tai leidžia kovotojams greitai nustatyti ir priešininko žinių lygį, todėl potencialios kovos laukas – lygesnis. Iš pat pradžių buvo naudojami tik mėlynos, baltos, rudos ir juodos spalvų karatė diržai. Bėgant laikui sistema tapo vis sudėtingesnė ir apėmė didesnę spalvų paletę.
Karatė diržai iš eilės
Karatė diržų sistema skirstoma į 8 kyū ir 10 dan laipsnius. Atkreipiame dėmesį, jog pats danas ant juodo diržo yra pavaizduotas baltomis juostelėmis: kiekviena juostelė reiškia vieną daną.
Karatė kovos mene, skirtingai nei Taekwondo, kiekvienam kyū spalvos visada yra unikalios. Tiesa, kartais galite sutikti skirtingą karatė diržų eilės tvarką. Tai priklauso nuo pačios mokyklos. Bet visgi, kuri karatė diržai iš eilės tvarka yra labiausiai naudojama šiandieną?
Atsakome, jog tai yra šių diržų spalvų eilės tvarka: baltas, geltonas, oranžinis, žalias, mėlynas, violetinis, rudas, raudonas ir juodas.
Baltas diržas
Baltas diržas reiškia naujos šviesos gimimą. Karatė mene – tai mokinys, dėvintis šios spalvos diržą – naujas šiame mene, bet norintis ir siekiantis įveikti įvairius iššūkius.
Geltonas diržas
Geltonas diržas simbolizuoja pirmąjį saulės spindulį. Tai reiškia, kad mokinio protas yra atviras priimti daugiau šio meno technikų ir metodų.
Žalias diržas
Jei mokinys vilki žalią diržą, tuomet tai reiškia, kad jis ugdo naujus įgūdžius ir mokosi naujų technikų, kad įvaldytų kovos meną. Ant šio diržo pavaizduoti garų ir augalų šaknų įsiskverbimas siekiant saulės šviesos.
Mėlynas diržas
Augalas auga ir stiebiasi dangaus link. Dėl to kitas, aukštesnis nei prieš tai aptartasis diržas, yra mėlynos spalvos. Tai reiškia, kad studentas gilinasi į kiekvieno karatė judesį, jo prasmę.
Violetinis diržas
Violetinė diržo spalva simbolizuoja studento rimtą ketinimą siekti kitų diržų ateityje. Violetinė spalva savaime simbolizuoja aušrą, todėl violetinis diržas suteikiamas mokiniui, kuris pereina į pažangias studijas. Šiame etape jie ypač mokosi pažangaus kojų darbo.
Rudas diržas
Rudas diržas parodo, kad augalas yra visiškai suaugęs ir paruoštas derliaus nuėmimui. Karatė pasaulyje tai reiškia, kad mokinys įgijo pakankamai žinių apie įgūdžius ir dabar yra pasirengęs kovoti.
Raudonas diržas
Kovotojas, turintis raudonos spalvos karatė diržą reiškia, kad jo žinios yra itin gilios ir geba pasirinkti sėkmingą kryptį.
Juodas diržas
Juodas diržas parodo, kad šis mokinys įvaldė kovos meno įgūdžius ir turi puikų gebėjimą savo žiniomis apšviesti ir kitus. Šiame etape mokinys turi mokėti apsiginti ir parodyti garbę, discipliną, susitelkimą ir pagarbą.
Karatė yra kovos menas, turintis seną ir turtingą istoriją. Nusprendę mokytis šios kovos meno, sustiprėsite ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai.