Ne paslaptis, jog Japonijos kovos menų vystymasis yra siejmas su samurajų iškilimu, o gausybė įvairių kovos menų technikų žavi daugely iš mūsų. Taip yra dėl to, nes kiekviena kovos meno sritis paremta ne tik tam tikros kovos mokymais ar technikomis, bet ir glaudžiai susijusi su filosofijomis, dvasiniu kovotojo keliu. Ne išimtis ir Karatė kyokushin. Tai vienas populiariausių kovos meno stilių, kuris, manoma, yra vienas ir agresyviausių karatė technikų, turintis efektyvią kovos sistemą. Kiokušin karatė stilius kitaip dar vadinamas pilno kontakto stiliumi, jungiantis dvasios stiprybę bei kūno vikrumą.

kyokushin-karate-istorija

Kyokushin karatė istorija

Kyokushin karatė istorija siejama su karatės meistru Masutatsu Oyama (1923–1994), kuris sukūrė pilno kontakto karate stiliaus pakraipą kyokushininkai. Išvertus iš japonų kalbos kyokushininkai reiškia absoliučios tiesos bendruomenę. 

Masutatsu Oyama karatė kelias išties sužavi kiekvieną. Būdamas vos devynerių metų jis pirmą kartą ne tik kad prisilietė, bet ir išmoko „aštuoniolikos technikos elementų“ bei „shakuriki“ kovos menų. Vedamas vieno garsiausių kovos menų stiliaus mokytojo Yi šiame Rytų kovos meno srityje Oyama 1936-aisiais metais pelnė juodąjį diržą. Kiokušin karatė pradininkas buvo daugialypė asmenybė, kuri po dviejų metų išvyko į Japoniją ir įstojo į aviacijos mokyklą, kurioje norėjo įgyvendinti dar vieną slapčiausių savo svajonių – pakilti į orą ir tapti naikintuvo pilotu.

Sukaustytas gyvenimo negandų Masutatsu buvo priverstas ne tik ir toliau praktikuoti karate kyokushin, studijuoti, bet ir dirbti vienu metu. Nepasidavęs gyvenimo išbandymams garsusis Masutatsu Oyama lakūnų mokykloje gilinosi dar ir į dziudo paslaptis. Vėliau jis tapo vienu iš G. Funakosh – vienu iš trijų Okinavos meistrų – mokiniu. Šie mokiniai nusipelnė viso pasaulio garbės ir padėkos, nes jų dėka karatė tapo popliariu kovos menu Japonijoje. Būdamas penkiolikos metų karatė meistras Oyama gavo pirmą daną (Sho don), o aštuoniolikos – antrą daną (Ni don).

Tęsdamas sėkmingą ir sistemingą kelionę savo svajonių išpildymo link, 1940-aisiais metais Oyama tapo Tikusoku universisteto studentu. Čia jis užsirašė į karatę, stilių Godju-ryu ir netruko praeiti keliems mėniasiams, kai jis galėjo didžiuotis ketvirtuoju danu pagal minėtos mokyklos programą.

kiokušin-karatė

Dvidešimtmetis profesionalas

Sulaukęs dvidešimt dviejų metų Masutatsu Oyama neturi lygių sportinio karatė pasaulyje, o pati karatė vis labiau pripažįstama žaidybiniu, bekontaktiniu sportu. Šiame gyvenimo tarpsny Oyama patiria stiprų emocinį nuopolį dėl Budo meno kritimo. Nesant tikram, kas, jo manymu, padėtų jam atsitiesti, kiokušin karatė meistras visa savo esybe pasineria į kendo meistro Mijamoto Musasi raštų skaitymą bei sumurajų istorijos analizę. Tai tapo jo išsigelbėjimu, nes tik po šių studjų jis suprato, jog jis privalo sukurti savo karatė stilių. To jis padaryti negalėjo be visiško atsitraukimo nuo civilizacijos. Dėl šios priežasties Oyama pasirinko asketišką gyvenimą Minobu kalne. Jis tvirtai tikėjo, kad tik vienatvė, susikaupimas, kūno ir dvasios stiprinimas padės atrasti ramybę, o atradęs ramybę tinkamai galės tobulinti techniką. Tai tik patvirtina pačio Masutatsu Oyam žodžius, kad „dvasia yra pagrindas kovai“.

Taip vienatvėje praleidęs aštuoniolika mėnesių, meistras nusprendė apsigyventi šalia gyvulių skerdyklos. Ne paslaptis, kad Masutatsu Oyama žavinga, įdomi ir pačių netikėčiausių idėjų turinti asmenybė. Tačiau vargu, ar kas būtų pagalvojęs, jog jis vieną dieną nuspręs susigrumti su pačiu buliumi. Šios kovos baigtis – nudobtas jautis į kaktą. Tai padėjo pagrindus jo sukurtam kovos meno reklamai, o pati dvikova netruko persikelti ir į kino pasaulį.

Kyokushin karate technika

Kyokushin karate technika ir stilius nepasižymi jokiomis tik būtent šiam kovos menui būdingomis taisyklėmis. Jos apjungia tradicinius karatė stilius tokius kaip Goju-kai ir Shotokan bei apima kovos elementus iš Muay Thay. Visi kyokushininkai vadovaujasi keliomis esminėmis taisyklėmis. Pagrindinai „ginklai“: rankos, kojos ir galva. Stovėsenos gali būti kelios: heisoku dachi – suglaustomis kojomis, musubi dachi – atviromis pėdomis, heiko dachi – lygiagrečiamomis pėdomis, zenkutsu dachi – priekinė pasvirusi, kokutsu dachi – atgal pasvirusi, sanchin dachi – smėlio laikrodžio, kiba dachi – jojiko, nekoashi dachi – katės, shiko dachi – sumo, kake dachi – kablio, tsuruashi dachi – gervės ir kita. Smūgiai ranka ir koja gali būti įvairūs: tiesūs, atbuli. Taip pat galimi blokai apsiginti nuo priešininko.

kyokushin-karate-dirzai

Kyokushin karatė diržai

Kyokushin karatė diržai, kaip ir kituose karatė stiliuose, pradedami reitinguoti nuo baltojo iki juodojo:

baltas (pradžiamokslio)
oranžinis (10 kyu)
oranžinis su mėlyna juostele (9 kyu)
mėlynas (8 kyu)
mėlynas su geltona juostele (7 kyu)
geltonas (6 kyu)
geltonas su žalia juostele (5 kyu)
žalias (4 kyu)
žalias su ruda juostele (3 kyu)
rudas (2 kyu)
rudas su juoda juostele (1 kyu)
juodas

Lietuvos Kyokushin Karate Federacija

Nesuklysime, jei karatė kyokushin apibūdinsime kaip savo silpnybių nugalėjimą, atskleidimo to, kas yra tikra ir amžina bei kas žmogui leidžia vadintis žmogumi. Sekdami šių pagrindinių principų, kovotojai užsiima šiuo kovos menu ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Įdomu tai, kad kiokušin karatė – populiariausia sporto šaka mūsų šalyje, kuri buria net virš 7000 šio kovos meno stiliaus entuziastų. Lietuvos Kyokushin Karate Federacija – viena stipriausių pasaulyje. Ji gyvuoja virš 30 metų, yra įsikūrę virš 40 klubų visoje šalyje, kviečiantys visus norinčius prisijungti ir tobulinti save netik fiziškai, bet dvasiškai.

Karatė kyokushin klubai Lietuvoje:
Kyokushin Karate Klubas ,,Fudoshin”
Tensho
Ippon
Shodan
Stoikas
Spartanika
Kyokushin Karate Sporto Klubas Katana
Kauno karate klubas ERA

kyokushin-karate-federacija

Kiokušin karatė simbolika

Kiokušin karatė – tai ne tik kovos menas, bet ir gyvenimo būdas ar net įrankis, kuris, tikima, leidžia pasiekti ne tik tikslą, bet ir gyvenimo prasmę. Ilgus metus egzistuojanti ši meno sritis ne kartą leido įsitikinti, kad be to, jog ji yra universali, ji dar turi ir gilias karatė tradicijas bei turi du pagrindinius simbolius, reprezentuojančius kiokušin karatė.

Kanku simbolis – aukščiausiųjų ribų simbolis (taškai viršuje). Šone esančios platesnės dalys simbolizuoja tvirtumą ir jėgą, o centras – begalybę ir gilumą, kuris suvienija kūną ir protą. Visas šias detales apjungia apskritimas, kuris reiškia nenutrūkstamumą.

Kaligrafinis simbolis (Sensei Haramotoki) – aukščiausios tiesos visuomenė.

Žodžių junginys karatė kyokushin išskyrus juos skiemenimis reiškia: kyoku – galutinis, pirminis, shin – tiesa arba tikrovė, kai – sutikti, susijungti, susivienyti, karate – tuščia, beginklė ranka.

kyokushin-karate-technika